Suoraan sisältöön
Suomen ulkoasiainministeriö

Historia - Suomen suurlähetystö, Astana : Suurlähetystö : Historia

SUOMEN SUURLÄHETYSTÖ, Astana

Embassy of Finland
Astana Tower 17th floor, 12 Samal Microdistrict
010000 Astana, Kazakhstan
Puh. +7-7172-44 21 21
S-posti: sanomat.ast@formin.fi
Suomi | Svenska | По-русски |  | Instagram | 
Kirjasinkoko_normaaliKirjasinkoko_suurempi
 

Historia

Itsenäisyyttä edeltävä aika

Yhteinen nimittäjä Suomen, Kazakstanin ja Kirgisian historiassa on ollut Venäjä. 1800-luvulta Suomen itsenäistymiseen asti nämä Keski-Aasian maat ja Suomi olivat osa samaa Venäjän imperiumia.

Venäjän imperiumin ajan tunnetuin suomalainen Keski-Aasiassa, etenkin Kirgisiassa, on Carl Gustaf Mannerheim. Hän suoritti Venäjän armeijan everstinä tutkimusretkeksi naamioidun tiedustelumatkan Keski-Aasiaan ja Kiinaan vuosina 1906 1908. Mannerheim aloitti matkansa ratsastusosuuden Oshin kaupungista Kirgisiasta. Mannerheim ratsasti Oshista Kirgisian läpi aina Pekingiin saakka. Matkan aikana hän tapasi Kirgisian hallitsijan, prinsessa Kurmanjan Datkan. Mannerheimin matkan 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi vuonna 2006 Suomen opetusministeriö ja ulkoasiainministeriö järjestivät valokuvanäyttelyn C.G.E. Mannerheimin ratsastusmatkalta halki Aasian Kirgisiassa Bishkekissä ja Oshissa sekä Kiinassa Ürümqissa.

Neuvostoliiton aikana Suomen valtionjohto vieraili Keski-Aasian alueella kahdesti. Tasavallan presidentti Urho Kekkosen vuoden 1977 valtiovierailu Neuvostoliittoon ulottui Kirgisiaan asti. Kekkosen seurueen mukana oli myös parin päivän kokemuksella tuore ulkoministeri Paavo Väyrynen. Presidentti Mauno Koivisto vieraili vuonna 1987 Kazakstanissa ja Kirgisiassa osana Neuvostoliiton-matkaansa. Koiviston matkan ohjelmaan kuului virallisen ohjelman lisäksi muun muassa luistelua kuuluisalla Medeon ulkoilmaluistinradalla Alma-Atassa sekä osallistuminen hevosurheilukisoihin Tsholpon-Atan hippodromilla Kirgisiassa.

Kazakstan

Lähetystön avaaminen 22.10.2009. Suurlähettiläs Mikko Kinnunen kiinnittää vaakunakilpeä. Kuva: Vappu PajalaLähetystön avaaminen 22.10.2009. Suurlähettiläs Mikko Kinnunen kiinnittää vaakunakilpeä. Kuva: Vappu Pajala

Kazakstan itsenäistyi 16. joulukuuta 1991 Neuvostoliiton hajottua. Suomi tunnusti Kazakstanin itsenäisyyden pian tämän jälkeen 30. joulukuuta 1991. Maiden väliset diplomaattisuhteet solmittiin seuraavana keväänä, 13. toukokuuta 1992.

Tasavallan presidentti Mauno Koivisto teki ensimmäisen valtiovierailun vastikään itsenäistyneeseen Kazakstaniin syyskuussa 1992. Koiviston Keski-Aasian vierailu Kazakstaniin ja Uzbekistaniin tehtiin keskellä kriittisiä aikoja. Tadžikistanissa oli toukokuussa 1992 alkanut sisällissota, ja lisäksi alueen maat kamppailivat merkittävien talousvaikeuksien kanssa. Valtiovierailun aikana Kazakstanin presidentti Nursultan Nazarbajev lahjoitti Koivistolle kullanpunertavan doninhevosen, Zaslon.

Vuosina 19932009 Suomea Kazakstanissa edusti kiertävä suurlähettiläs Helsingistä käsin. Suomen kiertävinä suurlähettiläinä toimivat:

  • Antti Koistinen                              1.6.1993–30.8.1996
  • Taisto Tolvanen                           1.9.1996–31.8.2000
  • Tapio Saarela                              17.10.2000–31.10.2004
  • Marja-Liisa Kiljunen                     1.11.2004–31.8.2008
  • Timo Lahelma                             1.9.2008–19.11.2009
Suurlähetystön viralliset avajaiset 3.3.2010. Kuva: Kseniya ShoikoSuurlähetystön viralliset avajaiset 3.3.2010. Kuva: Kseniya Shoiko

Tasavallan presidentti Tarja Halonen antoi 3.4.2009 asetuksen suurlähetystön perustamisesta Astanaan ja nimitti 14.8.2009 sen ensimmäiseksi suurlähettilääksi Mikko Kinnusen. Astanan suurlähetystö aloitti toimintansa lokakuussa 2009 ja suurlähettiläs Kinnunen luovutti 19.11.2009 valtuuskirjeensä Kazakstanin presidentti Nursultan Nazarbajeville. Virallisesti suurlähetystön avasi ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrynen 3.3.2010. Kazakstanin puolelta tilaisuutta oli todistamassa talous- ja kauppaministeri Aset Isekeshev. Tilaisuuteen osallistui lukuisia toimittajia.

Suomen suurlähettiläinä Kazakstanissa ovat toimineet:

  • Mikko Kinnunen 2009-2013
  • Ilkka Räisänen 2013-2017
  • Mikko Kivikoski 2017-

Suomen ja Kazakstanin välinen vierailuvaihto on viime vuosina aktivoitunut. Kazakstanin presidentti Nursultan Nazarbajev teki ensimmäisen valtiovierailun Suomeen maaliskuussa 2009. Vieraillullaan Nazarbajev tapasi tasavallan presidentti Tarja Halosen, eduskunnan puhemies Sauli Niinistön ja pääministeri Matti Vanhasen.

Suomen ja Kazakstanin välinen vierailuvaihto:

Vierailut Suomesta Kazakstaniin

  • Elinkeinoministeri Mika Lintilä ja valtiosihteeri Paula Lehtomäki, syyskuu 2017
  • Asunto-, energia- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen, syyskuu 2017
  • Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen, elokuu 2017
  • Eduskunnan 1. varapuhemies Mauri Pekkarinen, kesäkuu 2017
  • Tasavallan Presidentti Niinistö, Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Kai Mykkänen, kesäkuu 2017
  • Eduskunnan puhemies Mauri Pekkarinen, marraskuu 2016
  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Lenita Toivakka, lokakuu 2015
  • Tasavallan Presidentti Niinistö, kesäkuu 2015
  • Eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma, maaliskuu 2014
  • Tasavallan Presidentti Niinistö ja rouva Haukio, elinkeinoministeri Jan Vapaavuori, huhtikuu 2013
  • Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Alexander Stubb, lokakuu 2012
  • Eduskunnan puolustusvaliokunnan delegaatio, syyskuu 2012
  • Rajavartiolaitoksen päällikkö Jaakko Kaukanen, helmikuu 2012
  • Ympäristöministeri Ville Niinistö, syyskuu 2011
  • Tasavallan presidentti Tarja Halonen ja ulkoministeri Alexander Stubb, joulukuu 2010
  • Vähemmistövaltuutettu Eva Biaudet, kesäkuu 2010
  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrynen, maaliskuu 2010
  • Ulkoasiainministeri Alexander Stubb, heinäkuu 2008
  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paula Lehtomäki, tammikuu 2007
  • Eduskunnan ulkoasiainvaliokunta, tammi-helmikuu 2006
  • Ulkoasiainministeri Erkki Tuomioja, helmikuu 2005
  • Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Ole Norrback, huhtikuu 1998
  • Ympäristö- ja kehitysyhteistyöministeri Pekka Haavisto, huhtikuu 1997
  • Kauppa- ja teollisuusministeri Seppo Kääriäinen, huhtikuu 1994
  • Liikenneministeri Ole Norrback, syyskuu 1993
  • Tasavallan presidentti Mauno Koivisto, syyskuu 1992

Vierailut Kazakstanista Suomeen

  • Parlamentin alahuoneen puhemies Nurlan Nigmatulin, lokakuu 2016
  • Parlamentin alahuoneen puhemies Kabibulla Zhakybov, marraskuu 2015
  • Presidentin neuvonantaja sekä nais-, perhe- ja demografisia kysymyksiä hoitavan komitean puheenjohtaja Gulshara Abdykalykova, lokakuu 2013  
  • Ulkoministeri Jerlan Idrissov, maaliskuu 2013
  • Ympäristöministeri Nurlan Kapparov, maaliskuu 2013
  • Opetus- ja tiedeministeri Bahytzan Zhumagulov, maaliskuu 2013
  • Teollisuus- ja uusien teknologioiden ministeri Asset Issekeshev, helmikuu 2011
  • Parlamentin alahuoneen (Mazilis) puhemies Ural Muhamedzhanov, touko-kesäkuu 2010
  • Ulkoministeri Marat Tazhin, maaliskuu 2009
  • Presidentti Nursultan Nazarbajev, maaliskuu 2009
  • Ulkoministeri Marat Tazhin, joulukuu 2008
  • Ulkoministeri Marat Tazhin, kesäkuu 2008
  • Opetusministeri Byrganum Aitimova, helmikuu 2006
  • Parlamentin alahuoneen puhemies Marat Ospanov, toukokuu 1999
  • Terveysministeri Maksut Kulzhanov, marraskuu 1992
  • Ulkoministeri Tuleutai Suleimenov, heinäkuu 1992
  • Presidentti Nursultan Nazarbajev, heinäkuu 1992

Ministeri Paavo Väyrynen tutustuu uusiin toimitiloihin. Kuva: Kseniya Shoiko Ministeri Paavo Väyrynen tutustuu uusiin toimitiloihin. Kuva: Kseniya Shoiko

Suomen ja Kazakstanin välinen taloudellisia ja kaupallisia kysymyksiä käsittelevä sekakomissio kokoontuu parin vuoden välein. Edellinen sekakomission kokous järjestettiin maaliskuussa 2014 Helsingissä.

Kazakstan avasi suurlähetystön Helsinkiin syksyllä 2012. Suurlähettiläänä toimii Murat Nurtleuov.

Suomen kunniakonsulina Almatyssa, Kazakstanissa, on huhtikuusta 2005 alkaen toiminut toimitusjohtaja Murat Ramazanov.

Kazakstanin kunniakonsulina Suomessa on syyskuusta 2007 alkaen toiminut toimitusjohtaja Seppo Lindroos.

Kirgisia

Suomi tunnusti Kirgisian 30.12.1991, ja maiden välillä solmittiin diplomaattisuhteet 23.3.1992. Vuosina 1993–2009 Suomea Kirgisiassa edusti kiertävä suurlähettiläs Helsingistä käsin.

Suomen kiertävinä suurlähettiläinä ovat toimineet:

  • Antti Koistinen                              1.06.1993–30.8.1996
  • Taisto Tolvanen                           1.09.1996–31.8.2000
  • Tapio Saarela                               17.10.2000–31.10.2004
  • Marja-Liisa Kiljunen                      1.11.2004–31.8.2008
  • Timo Lahelma                               1.09.2008–10.2.2010

Kirgisia kuuluu Suomen Astanan suurlähetystön toiminta-alueeseen. Suurlähettiläs Mikko Kinnunen luovutti valtuuskirjeen presidentti Kurmanbek Bakieville 10.2.2010, vain kahta kuukautta ennen Bishkekin levottomuuksia, joiden seurauksena Bakiev luopui vallasta.

Suomen kunniakonsulina Kirgisiassa toimii Anvar Prazdnikov.

Suomen ja Kirgisian välinen vierailuvaihto:

  • Kirgisian ulkoministeri Erlan Abdyldajev, huhtikuu 2017
  • Kirgisian työ- ja sosiaalisen kehityksen ministeri Kudaibergen Babazbaev, toukokuu 2015
  • Kirgisian ulkoministeri Erlan Adbyldajev, marraskuu 2013
  • Kirgisian eduskunnan puolustusvaliokunta, syyskuu 2012
  • Kirgisian ulkoministeri Ruslan Kazakbajev, huhtikuu 2012
  • Ulkoministeri Aleksander Stubb, heinäkuu 2008
  • Kirgisian opetus- ja tiedeministeri Ishenkul Boldjurova, helmikuu 2008
  • Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paula Lehtomäki, tammikuu 2007
  • Kirgisian parlamentti- ja mediaryhmä, joulukuu 2005
  • Ulkoministeri Erkki Tuomioja, joulukuu 2005
  • Ulkoministeri Erkki Tuomioja, tammikuu 2004
  • Presidentti Askar Akajev, huhtikuu 2003
  • Metsäministeri Dznanysh Rustenbekov, marraskuu 1997
  • Ympäristö- ja kehitysyhteistyöministeri Pekka Haavisto, huhtikuu 1997

Kirgisia hoitaa suhteitaan Suomeen Kirgisian Moskovan suurlähetystöstä käsin. Kirgisian Suomeen akreditoituneina suurlähettiläinä ovat toimineet:

  • Kemelbek Nanaev                   2003 – 2005
  • Apas Djumagulov                    2005 – 2007
  • Raimkul Attakurov                    2008 –
Tulosta

Tämä dokumentti

Päivitetty 20.9.2017


© Suomen suurlähetystö, Astana | Tietoa palvelusta  | Yhteystiedot